Οι μαθητές του Ε1 μαζί με τη δασκάλα τους, Τσιγκα Δήμητρα, επισκέφτηκαν σήμερα το Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΊΟΥ. Στο πρόγραμμα αυτό οι μαθητές ανακαλύπτουν τα εκθέματα του μουσείου της ρωμαϊκής περιόδου. Εξερευνούν τις ιστορίες που κρύβονται πίσω από τα εκθέματα με αναφορές στις καθημερινές συνήθειες, τα ήθη και τα έθιμα, το εμπόριο, τα δημόσια κτίρια και την ψυχαγωγία των κατοίκων της Πάτρας.
Εν συνεχεία, στο δεύτερο μέρος της Εκπαιδευτικής δράσης οι συμμετέχοντες γίνονται ΕΠΙΜΕΛΗΤΕΣ και δημιουργούν τη δική τους έκθεση με τίτλο «πολίτες της Μεσογείου» μετά την προβολή ψηφιακού υλικού και τη διάθεση του εκπαιδευτικού σακιδιου του Αρχαιολογικου Μουσείου Πατρών.