Στο πλαίσιο της Συνεργασίας του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών και του σχολείου μας , έχει τοποθετηθεί σεισμογράφος που καταγράφει τις σεισμικές δονήσεις.
Εκτός από την συλλογή πληροφοριών για τους σεισμούς στην περιοχή μας αλλά και στην ευρύτερη περιοχή είναι και μια σπουδαία μαθησιακή διαδικασία ώστε οι μαθητές να έχουν την ικανότητα της ευκολότερης αφομοίωσης και εφαρμογής συγκεκριμένων οδηγιών τις οποίες μπορούν να μεταφέρουν στο οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον τους. Επίσης και το εκπαιδευτικό προσωπικό να μπορεί να διαχειρίζεται έκτακτες καταστάσεις με επιτυχία.
Οι εικόνες απεικονίζουν τις πληροφορίες που συλλέγει ο σεισμογράφος του σχολείου και είναι προσβάσιμες και στη σχολική μας κοινότητα από τον σημερινό σεισμό κοντά στο Αίγιο.