Το σχολείο μας έχει ενταχθεί στο Δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης τα τελευταία τέσσερα χρόνια. Διαθέτει μια συλλογή 2.199 τίτλων που συγκέντρωσαν με δική τους πρωτοβουλία και μεράκι οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς του σχολείου μας, στο πέρασμα των προηγούμενων χρόνων και που διαρκώς εμπλουτίζεται με νέους τίτλους.
Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά οι μαθητές ,με την προτροπή των δασκάλων τους, επισκέπτονται το χώρο της βιβλιοθήκης, ξεφυλλίζουν, επιλέγουν ,μελετούν και παρουσιάζουν με το δικό τους μοναδικό τρόπο τα βιβλία που διάβασαν και συμμετέχουν σε δράσεις που διοργανώνονται.
Ο χώρος της βιβλιοθήκης κατακλύζεται από σκέψεις, συναισθήματα, προβληματισμούς των παιδιών.Τα ίδια διακοσμούν με τις δικές τους δημιουργίες-ζωγραφιές τη βιβλιοθήκη μας, μετετρέποντάς τη σε ένα χώρο ζωντανό που διαρκώς εξελίσσεται.
Και το ταξίδι στη γνώση συνεχίζεται…..