Συμβόλαιο δανειστικής βιβλιοθήκης

Η βιβλιοθήκη είναι χώρος πνευματικής εργασίας προσφέρει στους μαθητές ένα χώρο μάθησης, πληροφόρησης, γνωριμίας και εξοικείωσης με το βιβλίο.

Η είσοδός μας στη βιβλιοθήκη έχει έναν από τους παραπάνω στόχους:

• Να δανειστούμε κάποιο βιβλίο
  • Να πραγματοποιήσουμε μια εργασία
  • Να χρησιμοποιήσουμε το υλικό, όπως : περιοδικά, λεξικά, ιστορικά βιβλία, ξενόγλωσσα, εγκυκλοπαίδειες, CD, DVD κ.α. που έχει στη διάθεσή της η βιβλιοθήκη.

Μέλη της σχολικής βιβλιοθήκης μπορούν να είναι οι μαθητές και το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου. Ο δανεισμός προϋποθέτει ειδική κάρτα μέλους της βιβλιοθήκης, η οποία είναι μία για κάθε μέλος και οφείλει ο κάτοχός της να την έχει μαζί του κάθε φορά που θέλει να δανειστεί κάποιο βιβλίο από τη βιβλιοθήκη.

Ωράριο βιβλιοθήκης

Η σχολική μας βιβλιοθήκη λειτουργεί κάθε

Τετάρτη:  την 5η διδακτική ώρα(11:45΄-12:25΄)

Πέμπτη : την 3η διδακτική ώρα(10:00΄-10:45΄)

Παρασκευή : την 4η διδακτική ώρα (10:45′-11:30′)

και οποιαδήποτε άλλη ώρα, μετά από συνεννόηση με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό.

Γενικοί κανόνες

Πριν από την είσοδό τους στη βιβλιοθήκη, οι μαθητές, το διδακτικό προσωπικό καθώς και όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας οφείλουν να γνωρίζουν και να τηρούν τους παρακάτω γενικούς κανόνες:

Πριν μπούμε στη βιβλιοθήκη, τελειώνουμε οτιδήποτε φαγώσιμο. Δεν επιτρέπεται να τρώμε μέσα στο χώρο της βιβλιοθήκης.

Η είσοδός μας μέσα στη βιβλιοθήκη γίνεται με ήρεμο τρόπο. Όση ώρα βρισκόμαστε μέσα στο χώρο, κάνουμε ησυχία.

Πρόκειται για χώρο μελέτης και έρευνας.

Η πρόσβαση στη συλλογή της βιβλιοθήκης είναι ελεύθερη. Μπορούμε ν’ αναζητήσουμε το υλικό που μας ενδιαφέρει στα ράφια της βιβλιοθήκης.

Αν ψάχνουμε ένα συγκεκριμένο τίτλο και δεν τον βρίσκουμε, ζητάμε τη βοήθεια της υπεύθυνης εκπαιδευτικού.

Είμαστε υπεύθυνοι για τα βιβλία που χρησιμοποιούμε ή που έχουμε δανειστεί.

Δεν επανατοποθετούμε  βιβλία στα ράφια.

Τα  βιβλία που χρησιμοποιήσαμε, τα αφήνουμε στα τραπέζια του αναγνωστηρίου.

Κανόνες δανεισμού

Δικαίωμα δανεισμού έχουν όλα τα μέλη του Σχολείου (μαθητές & εκπαιδευτικοί).

Ο δανεισμός γίνεται με την επίδειξη της «Κάρτας Αναγνώστη» η οποία εκδίδεται από τη βιβλιοθήκη για κάθε μέλος του Σχολείου.

Ο δανεισμός γίνεται με σειρά προτεραιότητας και ο καθένας δανείζεται μόνο για τον εαυτό του. Μπορούμε να δανειστούμε μέχρι δύο (2) βιβλία κάθε φορά και οφείλουμε να τα επιστρέψουμε εντός 15 ημερών.

Το εκπαιδευτικό προσωπικό μπορεί να δανειστεί  έως και πέντε βιβλία τη φορά, για διάστημα έως και ένα μήνα.

Όλα τα μέλη μπορούν να ανανεώσουν την περίοδο δανεισμού για μία επιπλέον εβδομάδα.

Όλα τα μέλη πρέπει να επιστρέφουν τα βιβλία στην ώρα τους, πριν δηλαδή τη λήξη της περιόδου δανεισμού.

Δεν υπογραμμίζουμε και δεν σημειώνουμε στα βιβλία που δανειζόμαστε.

Το πληροφοριακό υλικό (εγκυκλοπαίδειες, λεξικά, περιοδικά κ.α.) δεν δανείζεται.

Δεν ανατοποθετούμε μόνοι μας τα βιβλία στα ράφια, αλλά τα αφήνουμε με τάξη στην άκρη του τραπεζιού ή σε χώρο που υποδεικνύεται από την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης.

Αν δεν παραδώσαμε το βιβλίο με τη λήξη της προθεσμίας, δεν έχουμε δικαίωμα άλλου δανεισμού. Το υλικό πρέπει να παραδίδεται αυτοπροσώπως στην υπεύθυνη εκπαιδευτικό.

Αν χάσουμε ή καταστρέψουμε κάποιο βιβλίο , είμαστε υποχρεωμένοι να το αντικαταστήσουμε.

Πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε επιστρέψει (ή σε περίπτωση απώλειας να έχουμε αντικαταστήσει) το υλικό που δανειστήκαμε μέχρι τη λήξη της σχολικής χρονιάς.

Οφείλουμε να σεβόμαστε όλους τους παραπάνω όρους, διαφορετικά χάνουμε την ιδιότητά μας ως μέλη της σχολικής βιβλιοθήκης.

Σημείωση : Ίσως να μπορώ να δωρίσω κι εγώ ένα παλιό σε καλή κατάσταση βιβλίο μου, στη σχολική μας βιβλιοθήκη !

Υπογραφή μαθητή/τριας                                               Υπογραφή γονέα

Ας μην ξεχνάμε……

όσο περισσότερο διαβάζεται ένα βιβλίο
τόσο ΄΄ ζωντανεύει΄΄….!
όσο περισσότερο διαβάζουμε βιβλία
τόσο ΄΄ μεγαλώνει ΄΄ ο κόσμος μας και
γαληνεύει η ψυχή μας!!
Καλό μας ταξίδι στον υπέροχο κόσμο των βιβλίων!!