Στα πλαίσια καινοτόμων δράσεων για την ενίσχυση της Φιλαναγνωσίας, οι Ε’ και Β’ τάξεις του σχολείου μας καλέσαμε την εξαιρετική συγγραφέα Ευσταθίου Αναστασία για την παρουσίαση των βιβλίων της: » Ο Λαγός Πολύδωρος και η Πουά η πασχαλίτσα » για την Β΄τάξη και » Οι Δρόμοι της Σαλάμ» για την Ε’ τάξη.

Οι μαθητές μέσα από ερωτήσεις στα πλαίσια της συνέντευξης έλυσαν απορίες, συζήτησαν μαζί της για τα επίκαιρα θέματα της προσφυγιάς,των δυσκολιών και του αγώνα των ανθρώπων αυτών, αλλά και τον σεβασμό στις αξίες της αλληλεγγύης,του σεβασμού,της φιλίας και της αγάπης.

Μέσα από παιδαγωγικά και βιωματικά παιχνίδια καθώς και τραγούδια, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τον κόσμο του βιβλίου και της φαντασίας που όλοι μας ελπίζουμε και ευχόμαστε να τα οδηγήσει στον δρόμο των αρχών και αξιών της δικής τους πορείας ζωής.