Στα πλαίσια του εκπαιδευικού προγράμματος των Special Olympics «Παίζουμε μαζί, Μαθαίνουμε μαζί» την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου,υλοποιήθηκε μια δράση στο 1ο Ειδικό Σχολείο Πάτρας.
Οι μαθητές του σχολείου μας – με τα τμήματα Ε1 και Ε2 μαζί με τους δασκάλους τους κ.Ευσταθίου Βασιλική και κ.Σώρρα Κωνσταντίνο- και οι μαθητές του 1ου Ειδικού Σχολείου, έπαιξαν Bocie σε μικτές ομάδες.
Το θεωρητικό μέρος υλοποιήθηκε από ττη συντονίστρια του προγράμματος κ. Β. Χατζησλάβου και το πρακτικό μέρος από τους προπονητές των Special Olympics κ.Βαγγέλη Μπλέτσα και κ. Ανδρέα Κωλέττη.
Στο πρακτικό μέρος και στον συντονισμό των τμημάτων υπεύθυνοι ήταν οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής κ.Νικολέτα Παστού (24ο Δ.Σ.) και κ.Χρήστος Σουβαλιώτης (1ο ΕΙΔ.Δ.Σ.)
Αξίζει να σημειωθεί η άψογη συμπεριφορά και εξαιρετική συνεργασία των μαθητών τόσο με τους άλλους εκπαιδευτικούς -προπονητές ,όσο και με τους μαθητές του 1ου Ειδικού Δημοτικού Σχολείου .

Η όλη δράση εντάσετται και στο σχέδιο δράσης του σχολείου:» Συνεργασία με φορείς»