Οι μαθητές των Δ2 και Ε2 τάξεων του σχολείου μας συμμετέχοντας σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα etwinning
» Paris,London,Barcelona….» με σχολεία από την Πολωνία,την Ισπανία, την Σλοβενία, την Τουρκία και την Ιταλία ετοίμασαν ένα Χριστουγεννιάτικο κουτί δώρων και το έστειλαν στους μαθητές από το σχολείο της Ισπανίας.
Το Χριστουγενιάτικο κουτί μας χαρακτηρίζει τις παραδόσεις της χώρας μας για τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά. Οι μαθητές μας εργάστηκαν με μεγάλη χαρά και δημιούργησαν ημερολόγια, σελιδοδείκτες, κάρτες, κατασκευές 3D με δεντράκια και αστεράκια και ζαχαρωτά, κουτάκια-ρόδια με καραμέλες και τριγωνάκια για τα κάλαντα !
Μέσα στο κουτί μας στείλαμε και παραδοσιακά χριστουγεννιάτικα γλυκίσματα : μελομακάρονα και κουραμπιέδες!
Τα παιδιά στην Ισπανία παρέλαβαν το κουτί μας και κατενθουσιάστηκαν!

Και σήμερα ήρθε το κουτί μας από και την γειτονική Τουρκία !
Μάθαμε ότι τα έθιμα των Χριστουγέννων που αναπτύχθηκαν στην Δύση, δεν έχουν κάποια θρησκευτική χροιά και συνδέονται στην μουσουλμανική Τουρκία αποκλειστικά με την αλλαγή του χρόνου.
Υπάρχει Άη Βασίλης, ο Noel Baba – που εορτάζεται ως τοπικός ήρωας – και χριστουγεννιάτικο δέντρο όπου θα τοποθετηθούν από κάτω τα δώρα που θα ανοίξουν στην αλλαγή του χρόνου.