Την Πέμπτη 11 Οκτωβρίου οι μαθητές των τμημάτων ΣΤ1 και ΣΤ2 του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου με τίτλο «ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΝΕΡΟ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΠΗΛΟ!» με την καθοδήγηση της Μουσειοπαιδαγωγού κ. Αλεξίας Μπαρδάκη. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα αφορά στα αγγεία και την τέχνη της αγγειοπλαστικής. Τα παιδιά γνώρισαν τα στάδια κατασκευής των πήλινων αγγείων, ανακάλυψαν τα αγγεία της μυκηναϊκής εποχής,τα ζωγράφισαν,δημιούργησαν την ταυτότητά τους και στο τέλος ήρθαν σε επαφή με τον πηλό κατασκευάζοντας το δικό τους μικρό πήλινο αγγείο.
Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το ΠΑΡΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ της Αγυιάς όπου έπαιξαν και χαλάρωσαν.